Přípravy hradu Švihov na další sezónu

Hrad Švihov má za sebou úspěšnou sezónu, ale jeho zaměstnanci musí pořád myslet dopředu a už se chystat na sezónu příští. Ta začne za necelé dva měsíce o Velikonocích.

Hrad Švihov má za sebou úspěšnou sezónu, ale jeho zaměstnanci musí pořád myslet dopředu a už se chystat na sezónu příští. Ta začne za necelé dva měsíce o Velikonocích. Hrad svou bránu pro návštěvníky poprvé v letošním roce otevře na Zelený čtvrtek a celé Velikonoce budou probíhat nejen běžné prohlídky, ale i speciální dětské prohlídky. Těšíme se tedy nejen na Velikonoce, ale i na to, že se hrad opět po několika měsících probudí k životu a uvítá první letošní návštěvníky.

Příprava na novou hradní sezónu neznamená jen očekávání výletníků, ale také systematické rekonstrukce. V této sezóně bude pokračovat rekonstrukce věže a jejího nejbližšího okolí, která probíhá už několik let a stále není u konce. Zjednodušeně lze říct, že věž je rok od roku krásnější.

Poslední etapa obnáší i přípravu nové expozice v místnostech ve věži. Prohlídkový okruh, který ve věži připravujeme, zasvětí návštěvníky do tajů památkové obnovy hradu. Upozorní na těžkosti, které souvisí s přeměnou hradní ruiny v ukázkovou památku, a seznámí je s osobnostmi, které mají o obnovu hradu největší zásluhy. Ukáže návštěvníkům mnoho dochovaných a dosud nespatřených stavebních prvků hradní věže. Expozice bude plná nejmodernějších multimediálních zařízení, která demonstrují pohled na známou památku zcela jinýma očima. Z nejvyššího patra se návštěvníkům nakonec otevře nečekaný rozhled na město Švihov a údolí řeky Úhlavy.

Zároveň se připravuje rekonstrukce hradní krčmy, protože když člověk v létě zatouží po chladivém nápoji, jistě si ho nejradši vychutná v příjemném prostředí a kulisa hradu k takovému požitku přímo vybízí. Aby měli konzumenti při občerstvování dobrý výhled, začne se zútulňovat nejprve zahrádka před krčmou. Rekonstrukce bude probíhat postupně a v průběhu roku dojde i na interiér krčmy. 

Dlouhodobě dochází i k obnově prostředí kolem hradu a to až k jezu. Měl by to být prostor pro příjemné procházky letních návštěvníků, ale hlavně obyvatel Švihova. Jistě už mnozí víte, že došlo ke kultivaci vrb a umístění nových laviček za hradem. Stromy už potřebovaly omladit a hrad je teď ještě malebnější. Vrbové proutky na pomlázku sice letos budeme muset řezat někde jinde, ale třeba za rok už zase budou i na vrbách za hradem…

Michal Mašek