Co nás čeká na hradě Švihov v sezóně 2018?

Hrad Švihov po zimním odpočinku opět otevře své brány návštěvníkům na Zelený čtvrtek. Čeká ho velmi náročná sezóna, která vyvrcholí možností navštívit zcela autentickou rezidenci pana Půty Švihovského a zpřístupněním několika nových prostor – některých z nich jen výjimečně, některých však už natrvalo. Slíbit lze už dopředu to nejdůležitější: hrad se stále vyvíjí k lepšímu a návštěvníci se ani v letošním roce jistě nebudou na hradě nudit.

Na stránkách švihovského hradu už dva týdny pozvolna přibývají akce, které v letošním roce proběhnou. Hrad otevírá prvním letošním návštěvníkům své brány už na Zelený čtvrtek 29. 3. 2018. Po celé Velikonoce pak mohou návštěvníci na hradě absolvovat nejen klasické prohlídky, ale i prohlídky speciální pro děti od 4 do 10 let a jejich rodiče. Dětské prohlídky k Velikonocům na hradě Švihov patří, ale letos čeká na malé návštěvníky další novinka: poprvé budou dětské prohlídky prováděny průvodci v rolích hradních pánů v historických kostýmech. Prohlídky pro děti jsou na Švihově dlouhodobě prioritou a na to poukazuje i rozšířená nabídka prohlídek pro školní skupiny a takzvaných prohlídek didaktických. Ty kladou na žáky větší nároky, ale mohou jim přinést o to větší zážitek.

A než se děti nadějí, je tady konečně léto a doba prázdnin a dovolených. Po celou jejich dobu bude na návštěvníky na hradě dohlížet hradní pán Půta, s nímž je spojena většina akcí. Většina lidí pana Půtu vůbec nezná, nebo o něm zná pouze pověst, že si ho za jeho kruté skutky odnesl čert. My bychom rádi letos osobnost pana Půty Švihovského z Rýzmberka rehabilitovali a seznámili s ním širokou veřejnost. Byl to totiž jeden z nejschopnějších politiků a diplomatů své doby, muž velice vzdělaný, bohatý podporovatel umění a stavitel takových skvostů, jako jsou hrady Švihov a Rabí. Na Švihově se uskuteční velká výstava věnovaná jeho osobnosti, několikrát za sezónu proběhnou komentované speciální prohlídky jeho ložnice (kam se podívali návštěvníci naposledy před dvanácti lety), v hradní kapli bude sloužena zádušní mše za jeho duši na výročí jeho nenadálé smrti. Vše vyvrcholí 21. a 22. července, kdy náš hrad „ožije“ středověkými postavami a návštěvníci budou moct být celý víkend přímo v centru dění.

Na podzim na Den věží a rozhledem (28. 9.) bychom rádi otevřeli zbrusu novou expozici v hradní věži a oslavili tak měsíc věží a rozhleden, který končí 28. 10., kdy budeme slavnostně letošní nabytou sezónu ukončovat. Na návštěvníky toho v sezóně 2018 čeká samozřejmě mnohem víc, ale některá překvapení zůstávají neodtajněna na později… Sledujte naše hradní webové stránky (zvláště pak neustále aktualizovanou sekci Akce) a vždy se o nich dozvíte včas.