Léto s Půtou Švihovským, diplomatem konce středověku

Celé letošní léto na všechny návštěvníky čeká výstava věnovaná zakladateli hradu, Půtovi Švihovskému z Rýzmberka. Jejím úkolem je zesílit zážitek z návštěvy našeho hradu, naleznete ji ve výstavním sále na nádvoří a vstup na ní je zdarma. S ní souvisí i vystavení unikátního obrazu Epitaf Půty Švihovského ve speciálně zpřístupněné místnosti v rámci prohlídek okruhu Hrad. Přijeďte se osobně seznámit s Půtou i Vy!

Celé letošní léto na všechny návštěvníky čeká výstava věnovaná zakladateli hradu, Půtovi Švihovskému z Rýzmberka. Jejím úkolem je zesílit zážitek z návštěvy našeho hradu, naleznete ji ve výstavním sále na nádvoří a vstup na ní je zdarma. S ní souvisí i vystavení unikátního obrazu Epitaf Půty Švihovského ve speciálně zpřístupněné místnosti v rámci prohlídek okruhu Hrad. Přijeďte se osobně seznámit s Půtou i Vy!

Půta Švihovský z Rýzmberka byl jedním z nejdůležitějších, nejbohatších a nejvlivnějších českých šlechticů konce středověku na přelomu 15. a 16. století. V průběhu svého života si vybudoval skvělou politickou a diplomatickou kariéru. Byl vzdělaný a stal se poradcem a snad i přítelem krále Vladislava II. Jagellonského. Systematickou prací se zařadil mezi nejbohatší muže v království a rozmnožil hmotné statky rodu Švihovských z Rýzmberka. Dvacet pět let zastával vlivný úřad nejvyššího sudí a současně byl jedním z nejvýznamnějších členů královské rady. Také prosadil používání českého jazyka při zápisu do zemských desek, což bylo důležité a udrželo se i po jeho smrti. Ze starších rodových hradů (především ze Švihova a Rabí) vybudoval v krátké době velkolepé rezidence, které ve své době patřily ke stavebně nejvyspělejším a na kterých se odehrávala významná politická jednání. Většina z nich přečkala souboj s časem a stojí dodnes. Jako vzdělaný člověk s politickými schopnostmi býval pověřován i diplomatickými úkoly v cizině. Nechal vytvořit desítky uměleckých předmětů, z nichž některé můžeme obdivovat i v dnešních dnech. Mnoho dobrého udělal i pro samotný Švihov, který povýšil na město a zajistil mu důležitá městská práva.

Letošní výstava si klade za cíl Půtu Švihovského z Rýzmberka představit co nejkomplexněji. Národní památkový ústav v letošním roce vyhlásil téma Šlechta českých zemí v evropské diplomacii. Proto bychom také rádi upozornili na některé Půtovy diplomatické aktivity, které jsou téměř zcela neznámé. O letošních prázdninách Půta vítá návštěvníky na svém hradě Švihově a těší se na setkání i s Vámi!

Související akce

Výstava

Půta Švihovský, diplomat konce středověku

  • Švihov ()
  • 1. 7. 2018–31. 8. 2018
  • 9.30–17.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele