Hradozámecké léto na hradě Švihov

V neděli 15. července 2018 proběhla na hradě Švihov akce s názvem Hradozámecké léto. Tu pořádá po celé léto na památkách ve všech koutech České republiky Národní památkový ústav ve spolupráci s regionálními stanicemi Českého rozhlasu. V Plzeňském kraji si Český rozhlas Plzeň zvolil právě vodní hrad Švihov.

Švihovské Hradozámecké léto začalo v neděli ve 12 hodin koncertem Jany Chládkové a kapely Pontiac. Od 13 do 14 hodin probíhal přímý přenos dění na švihovském hradním nádvoří do éteru Českého rozhlasu Plzeň. Moderátoři pozvali na pódium řadu zajímavých hostů a vylosovali a odměnili i výherce telefonické soutěže. Po druhé hodině zazpívali na nádvoří postupně oblíbení interpreti Jakub Smolík, Petra Černocká a Marcel Zmožek. Ve čtyři hodiny bylo vystoupení ukončeno a návštěvníci se rozešli do svých domovů. Předtím se také mohli se svými oblíbenými zpěváky vyfotografovat a získat od nich autogram.

To však nebyla jediná lákadla, která hrad Švihov v neděli nabídnul. Menší návštěvníci se mohli svézt na koních a vyzkoušet si výrobu dřevěného šperku, starší návštěvníci mohli pomoci při práci uměleckému kováři či ochutnat řemeslně vyrobená piva a další občerstvení z minipivovaru Bizon, který provozuje hradní krčmu. Pravděpodobně tím největším lákadlem pak byla možnost zajít si na dvě speciální prohlídky s hercem, režisérem a moderátorem Ondřejem Kepkou. Návštěvníci si příležitost projít si hrad s „Honzíkem z Arabely“ nenechali ujít a prohlídky byly už hodinu dopředu zcela beznadějně vyprodány. A Ondřej Kepka se v roli švihovského průvodce osvědčil. Během prohlídky vytvořil velmi příjemnou atmosféru, popovídal si s návštěvníky o své profesi, zodpověděl jejich dotazy ohledně skrytých kouzel filmování na historických památkách a zavzpomínal na veselé historky z natáčení.

Jelikož nám přálo i počasí, celá akce byla velmi povedená a navštívilo ji 1500 spokojených návštěvníků.

Související akce