Ohlédnutí za sezónou 2018 na švihovském hradě

Hrad Švihov - Výstava o Popelce | © foto Jiří Strašek

Kalendářní rok 2018 již skončil a na švihovském hradě jsme se ohlédli za uplynulou sezónou...

Hrad Švihov v letošním roce opět obhájil pozici třetí nejnavštěvovanější památky Plzeňského kraje. Hrad navštívilo do konce roku 34 799 evidovaných návštěvníků. Je to asi o dva tisíce více v porovnání s loňským rokem. 

Návštěvníci, kteří na hrad zavítali mezi vánočními svátky, byli z prvních, kteří spatřili novou expozici prohlídkového okruhu Věž. Její instalace byla hlavním úkolem loňské sezóny. Do věže se návštěvníci mohli podívat už i v uplynulých dvou letech, ale prostory byly téměř holé a bez exponátů. Na začátku loňského října byla věž otevřena s novou expozicí, která má upozornit na stavební vývoj hradu a obnovu hradu ve 20. a 21. století a měla by být plnohodnotným doplněním dvou již léta fungujících prohlídkových okruhů. Expozice věže je trochu jiná, než znají návštěvníci z těchto dvou okruhů – je multimediální a interaktivní, skládá se z promítání, videomappingu, zvukových komentářů, interaktivních modelů a dalších zajímavých postupů, které by návštěvníci na pět set let starém hradu pravděpodobně nečekali.

Zpřístupnění nové expozice v hradní věži je jen jedním z našich loňských úspěchů. Hrad postupně prochází dlouhodobou rekonstrukcí. Loni probíhaly práce nejen na samotné věži, ale i v jejím okolí a tato činnost bude pokračovat i nadále. Před druhou bránou je nyní položena nová dlažba, která respektuje dlažbu historickou, a oprava dlažby proběhla i na části vnitřního nádvoří. Dlouhodobě probíhá rekonstrukce hradní krčmy a měla by v následujícím roce vrcholit a prostor krčmy i před ní se zcela promění.

Sezóna 2018 na hradě byla také pestrá na kulturní akce a doufáme, že všichni návštěvníci hradu byli spokojeni. Kulturních akcí proběhla spousta, největší úspěch sklidilo muzikálové představení Noc na Karlštejně, které se uskutečnilo na konci června. Velmi významnou událost představoval speciální koncert kapely The Tap Tap na nádvoří hradu. Mnoho lidí na hrad přitáhly i tradiční oživené noční prohlídky a Hradozámecká noc v srpnu či hradní jarmark v druhé polovině října.

Hrad Švihov se také zařadil mezi památky, které byly zapojeny do projektu Národního památkového ústavu s názvem Česká šlechta v evropské diplomacii. Naším cílem v tomto projektu bylo upozornit na osobnost zakladatele hradu, Půty Švihovského z Rýzmberka, a představit ho jako vrcholného politika a diplomata konce středověku. Zároveň jsme chtěli ukázat, jaký Půta byl ve skutečnosti, protože většina návštěvníků zná jen jeho pokřivený obraz z později vzniklých pověstí. Proto na hradě celé léto a podzim probíhala výstava Půta Švihovský, diplomat konce středověku, konaly se různé akce, proběhly prohlídky jinak nepřístupné Půtovy ložnice a navíc se nám podařilo sjednat zapůjčení obrazu Epitaf Půty Švihovského z Národního muzea v Praze, který mohli na hradě obdivovat návštěvníci po celou dobu konání výstavy o Půtovi. Tento vzácný a umělecky cenný obraz je vystavován jen velmi výjimečně a u návštěvníků měl velký úspěch.

Přestože se sezóna roku 2018 vydařila, osazenstvo hradu neusíná na vavřínech a už vymýšlí akce na příští rok. Nechceme prozrazovat příliš, ale již teď můžeme slíbit, že na jaře zavítá na švihovský hrad Popelka!

Ze Švihova přejeme hodně dobrého v novém roce a těšíme se na vás již od 30. března 2019!!!

Související akce

Výstava

Půta Švihovský, diplomat konce středověku

  • Švihov ()
  • 1. 7. 2018–31. 8. 2018
  • 9.30–17.00
  • Otevírací dobu si prosím ověřte na stránce pořadatele