Švihov se díky zájmu návštěvníků stal „Skokanem roku“!

Zájem o vodní hrad Švihov vzrůstá. Letos jej navštívilo téměř o 12 000 návštěvníků více než vloni. To památku posunulo na druhé místo mezi nejnavštěvovanějšími hrady, zámky a kláštery spravovanými v Plzeňském kraji Národním památkovým ústavem. K úspěchu přispěla výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku i oživení prohlídkové trasy pomocí věrných replik historických kostýmů.

Do konce hlavní turistické sezóny 2019 si hrad Švihov prohlédlo 44 167 návštěvníků, což o 11 854 osob překračuje návštěvnost evidovanou vloni. Počet návštěvníků tak vzrostl proti roku 2018 o 36,7 procenta. Největší nápor turistů pak průvodci zvládali zejména na přelomu léta a v prvních třech srpnových týdnech, kdy na hrad zavítalo pět set až sem set návštěvníků denně.

Velkou roli ve zvýšení návštěvnosti hrála výstava Za tajemstvím Popelčina střevíčku, zaměřená na jednu z nepopulárnějších českých vánočních pohádek, Tři oříšky pro Popelku. Jen zahájení výstavy během velikonočního víkendu přilákalo 2 500 návštěvníků. Slavnosti se zúčastnil i pohádkový princ herec Pavel Trávníček. Nakonec během sezóny výstavu shlédlo kolem osmi tisíc milovníků této bez nadsázky kultovní pohádky. Skalní fanoušci přijeli za Popelkou až z Německa, Ruska a Norska.

Správa hradu Švihova rovněž klade důraz na každoroční obohacení hlavního prohlídkového okruhu. Na začátku sezóny měli návštěvníci možnost spatřit trojici jedinečných tapisérií, od počátku prázdnin pak také unikátní ručně šité repliky dobových oděvů, jejichž součásti korespondovaly i s dochovanou historickou výmalbou hradu. Návštěvnost hlavního prohlídkového okruhu tak v roce 2019 stoupla téměř o tři tisíce osob.

Tento počet ovšem nezahrnuje návštěvníky, kteří pouze prošli hradním areálem, aniž by si vybrali výstavu nebo některou z prohlídkových tras. Hradní nádvoří zaplnily naúříklad velké počty zájemců o street food festival, historický jarmark a podobné akce.

Velký zájem veřejnosti během turistické sezóny 2019 pomohl Švihovu k pomyslnému titulu Skokan roku!