Švihovští průvodci si připili s posledními návštěvníky sezóny 2019!

Návštěvnická sezóna 2019 patří na Švihově k nejúspěšnějším, hrad se všemi prohlídkovými okruhy, které nabízí, si vloni přišlo prohlédnout úžasných 50 332 návštěvníků za celý rok! To je více než dostatečný důvod k přípitku s těmi, kdo se rozhodli vydat na úplně poslední prohlídku na samém konci loňského roku.

Vánoční prohlídky hradu Švihova odrážely trend končící sezóny, tedy velmi zvýšenou návštěvnost. Ta se i během čtyř dnů, tj. 27. – 30. prosince, kdy návštěvníky čekaly ozvláštněné prohlídky s vánoční tematikou, pohybovala kolem 800 lidí denně. V neděli 29. prosince dokonce vyskočila na neuvěřitelných 1120 návštěvníků! Celkem během vánočních prohlídek na konci roku 2019 přišlo na hrad 3 297 návštěvníků. V rámci prohlídek hradního okruhu na ně čekal čtyřmetrový stromek s ozdobami typickými pro 19., 20. a 21. století. K nim pak zejména dětští návštěvníci měli za úkol přiřadit dárky, které se v té či oné době mohly nadělovat. Stromek byl v expozici umístěn poprvé, správa hradu tak vyslyšela prosby těch, kdo na hrad přicházeli o Vánocích v minulých letech. Neméně silným magnetem byla také novinka loňské sezóny, výstava Za tajemstvím Popelčina oříšku, přibližující jednu z nepopulárnějších českých vánočních pohádek. Lze říci, že to vše byly velmi dobré důvody k závěrečnému přípitku na úplném konci návštěvní sezóny.

„Téměř současně, snad telepatií, mě i vedení hradu napadlo zakončit sezónu společným přípitkem s posledními návštěvníky letošní tak úspěšné sezóny,“ říká usměvavá průvodkyně Ivana Pilmajerová. Splnilo se jí i tajné přání, vést docela poslední prohlídku Švihova v roce 2019. „Vnímala jsem to jako poctu,“ vyznala se ze svých pocitů Ivana. Prohlídka byla vyprodaná (jako téměř všechny vánoční prohlídky hradu). Rámec malé oslavě konce sezóny  utvořilo i nádherné počasí stejně jako skvělé atmosféra v provázené skupině.

V bráně vstupní věže hradu čekaly návštěvníky připravené podnosy se skleničkami slavnostního šampaňského  či nealkoholické coly pro děti a řidiče. Připít si s poslední skupinou přišli i švihovský kastelán Lukáš Bojčuk a ostatní průvodci, kteří měli ten den službu. Při přípitku zaznělo společné přání, aby nadcházející sezóna 2020 byla nejméně stejná nebo  ještě lepší.