Hrad Švihov na Soutěži cestovního ruchu REGION 2020 Plzeň!

Plzeňská „Nerudovka“ je Střední odbornou školou obchodu, užitého umění a designu. Na hrad Švihov pravidelně již několikátým rokem přijíždějí z této školy studenti oboru cestovní ruch na odborné praxe. Aranžérky z Nerudovky nám zase na konci loňského roku předvánočně vyzdobily hrad. Proto nás potěšilo přizvání našeho kolegy Davida Růžičky do poroty Soutěže cestovního ruchu REGION 2020, kterou Nerudovka organizuje.

 Na půdě školy změřili své síly středoškoláci z celé republiky. Klání se konalo v úterý 28. ledna 2020 a vyvrcholilo slavnostním večerním programem v ateliérech školy. Na slavnosti jsme dostali velký prostor k prezentaci vodního hradu Švihova jako významné regionální památky.

„Byl jsem při hodnocení prezentací jednotlivců i skupin,“ přibližuje svoji zkušenost z účasti v porotě soutěže pracovník hradu David Růžička: „ musím říci, že mne velmi pozitivně překvapila jak jazyková vybavenost současných studentů, tak vysoká kvalita představovaných projektů.  Porota se shodla, že většina z nich by po doladění drobností byla realizovatelná“. Řada prezentujících se skupin dala najevo, že soutěž bere velmi vážně,  neboť  si připravila i jednotný sladěný dress code, názvy a loga svých fiktivních soutěžních cestovních kanceláří.

Během večerní slavnosti dostal hrad Švihov poměrně velký prostor k představení se. Účastníci soutěže shlédli krátký desetiminutový filmový dokument o Švihovu. Potom jim hradní pracovník  předvedl jeden z nabízených produktů, interaktivní virtuální prohlídku švihovským hradem, určenou pro pohybově handicapované návštěvníky nebo pro seniory. Nemohou-li ze zdravotních důvodů absolvovat prohlídku hradu, je možné hrad přivézt doslova za nimi na obyčejné flashce – přesně jako tomu bylo na slavnosti. Pro odlehčení byl po prezentaci promítnut i videoklip hudební skupiny Olympic z roku 1975, natáčený na Švihově a to jednak jako doklad doby a její kultury, tak zároveň i zachycený záznam stavu památky v polovině 70. let.